Gezilecek yerler Olimpos – Çıralı Yanartaş – Phaselis

Tatil dediğimizde aklımıza deniz kum güneş gelirde bir de tarihi yerleri gezip görmek gelmez mi?
Hem eğlence, hem dinlence hem de kültür gezileri diyorsak işte Adrasan biçilmiş kaftan.
Olimpos, Çıralı, Phaselis çok yakınında. Günübirlik turlarla buraları gezme zevkinden de mahrum kalmayacaksınız.
Size biraz buraları anlatalım isterseniz.

OLYMPOS

olympos_02

Antalya-Finike yolundan Olympos’a gitmek için Ulupınar’dan harabe levhasının olduğu yola sapmak gerekir. Dar fakat nefis güzellikteki yol bizi Olympos’un sahiline kadar indirir. Harabeye ulaşmak için çayı geçip geniş kumsalda biraz yürüdükten sonra Olympos’un içinden geçen çay kenarına ulaşılır. Çay’ın yanından giden patika yol bizi harabenin içine götürecektir.

Nehrin karşı tarafında hemen kıyıda görülen pencereli yapı şehrin hamam kalıntılarıdır. Olympos’un bu kıyısına nehrin üzerindeki iri taşlara basarak geçilebilir. Burada çalılıklardan çok zor gezilebilen Olympos’un tiyatrosu bulunur. Tiyatronun tonozlu paradosları, orkestraya ve çevreye dağılmış süslü kapı ve niş parçaları burada tipik bir Roma Devri tiyatrosunun bulunduğunu gösterir. Tiyatro ile deniz arasında Bizans Çağı bazilikası ve suru ile nehrin kenarındaki hamam kalıntılarıdır. Tiyatronun tonozlu paradosları, orkestraya ve çevreye dağılmış süslü kapı ve niş parçaları burada tipik bir Roma Devri tiyatrosunun bulunduğunu gösterir. Tiyatro ile deniz arasında Bizans Çağı bazilikası ve suru ile nehrin kenarındaki hamam nefis bir başka yapı kalıntısı yer alır. Ortada oluşan geniş açıklıktan anlaşıldığına göre şehrin agorasının ve gymnasionunun burada olması gerekmektedir.

ÇIRALI -YANARTAŞ

cirali_yanartas

Adrasan’a bir saatlik mesafede bulunan Çıralı’yıda mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Kayaların arasından çıkan gazların sürekli yandığı Çıralı’da çok güzel görüntüler oluşuyor. Buraya gittiğinizde ateş başında sucuk kızartıp yemek ve yanınızda götürdüğünüz şarabı yudumlamak adet haline gelmiştir.

PHASELIS

antalya_phaselis

Akdeniz’in bütün güzelliklerini gösteren yeni açılan sahil yolundan Antalya’ya 35 km kala Phaselis levhasından sapıldığında, bir orman yolu bizi Tekirova Köyü’ndeki Phaselis’e götürür.


Mesaj veya Yorum yazabilirsiniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

× Whatsapptan mesaj yaz